Masonic Lodges by Masonic District


District No. 1

Bro. Brian O. Newton D.D.G.M.
Email basplcrcxm@aol.com

   7 Rising Sun, South Royalton
 18 Vermont, Windsor
 21 United Brethren, White River Jct.
 29 Rural, Rochester
 31 Woodstock, Woodstock
 90 White River, Bethel
105 Sharon, Sharon
112 Fibonacci, Bethel

District No. 8

Bro. Robert M. Baldauf  D.D.G.M.
Email: tamara_63@comcast.net
District 8 Website & Trestleboard

 23 Blazing Star, Townshend
 38 Social, Wilmington
 46 Mount Lebanon, Jamaica
 89 Unity, Jacksonville
102 Brattleboro, Brattleboro

District No. 2

Bro. J. William Cotrofeld, Jr. D.D.G.M.
Email  cotrofeldauto@comcast.net

 13 Mount Anthony, Bennington
 42 Adoniram, Manchester Depot
 52 Chipman, Wallingford
 63 Red Mountain, Arlington
 71 Morning Flower, Pawlet
 76 Marble, Danby

District No. 9

Bro. Leon R. Dion  D.D.G.M.
Email:  leedion9@gmail.com

 43 Charity, Bradford
 51 George Washington, Chelsea
 54 Temple, Strafford
 58 Pulaski, Wells River
 86 Minerva, East Corinth
 97 Mystic Star-Phoenix, Brookfield

District No. 3

Bro. John R. Tester D.D.G.M.
Email:   jtester22@aol.com

  1 Dorchester, Vergennes
  2 Union, Middlebury
  5 Morning Sun, Bridport
 10 Independence, Orwell
 25 St. Paul's, Brandon
 47 Libanus, Bristol

District No. 10

Bro. Michael J. Ladd, Sr. D.D.G.M.
Email: michael.j.ladd@gmail.com

 16 Masonic Union, Troy
 20 Meridian Sun, Craftsbury
 44 Island Pond, Island Pond
 55 Orleans, Barton
 62 Central, Irasburg
 65 Memphremgog, Newport
106 Valley, Orleans

District No. 4

Bro.  Robert O. Bach  D.D.G.M.
Email: pineridgefarmvt@yahoo.com

 30 Lee, Castleton
 34 Center, Rutland
 75 Eureka, Fair Haven
 79 Rutland, Rutland
101 Hiram, West Rutland

District No. 11

Bro.Earl J. Miller D.D.G.M.
Email:   earljmiller45@yahoo.com

 41 St. John's, Springfield
 45 King Solomon's Temple, Bellows Falls
 64 Olive Branch, Chester
 85 Black River-Lafayette, Ludlow
 96 Mount Moriah, East Wallingford

District No. 5

Bro. Eric C. Steele D.D.G.M.
email:  esteele@blumorph.com

  3 Washington, Williston
 12 North Star, Richmond
 17 Isle of Patmos, South Hero
 24 Friendship, Charlotte
 26 Mt. Mansfield, Jericho
 33 Patriot, Hinesburg
 40 Seneca, Milton
 72 Ethan Allen, Essex Junction

District No. 12

Bro. Scott Lovell   D.D.G.M.
Email: scotty.lovell@gmail.com

 27 Passumpsic, St. Johnsbury
 66 Crescent, Lyndonville
 82 Moose River, Concord
 87 Caspian Lake, Hardwick
 88 Benton, Guildhall
 92 Washburn, Danville
 98 Caledonia, West Burke

District No. 6

Bro. Thomas D. Nesbitt D.D.G.M.
Email:   dnesbitt@comcast.net

 15 DeWitt Clinton, Northfield
 22 Aurora, Montpelier
 35 Granite, Barre
 49 Winooski, Waterbury
 68 Green Mountain, Cabot
 77 Mad River, Waitsfield
 80 Wyoming, Plainfield
104 Summit, Williamstown

District No. 13

Bro Edward S. Kaiser  D.D.G.M.
Email: tucker@stowe.nu

  8 Mount Vernon, Morrisville
 56 Mystic, Stowe
 83 Waterman, Johnson

District No. 7

Bro. Dana R. Scofield   D.D.G.M.
Email: danaross@live.com

District 7 Web SIte

  4 Franklin, St. Albans
  9 Missisquoi, Richford (meets in Enosburg)
 11 Columbus, Alburg Center
 14 Seventy-Six, Swanton
 78 Lincoln, Enosburg Falls
 81 Isle La Motte, Isle La Motte

 

 

[Home] [Joining Freemasonry] [Proud to Be a Mason] [Craft Lodges] [Photo Album] [Masonic Family] [Contacts] [Search]